25 Hidroksi Vitamin D (25 (OH)

25 Hidroksi Vitamin D (25 (OH) Vitamin D2 ve D3)

Çalışma zamanı:

Laboratuara danışınız.


Sonuç verme zamanı:

Bir hafta sonra.


Örnek türü:

Serum veya plazma.


Örnek kabı:

Serum için kırmızı kapaklı jelsiz tüp, plazma için K2 EDTA’lı mor kapaklı tüp.


Örnek miktarı:

En az 1 mL serum veya plazma.


Çalışma yöntemi:

LC/MS/MS (Sıvı kromatografi/Kütle/Kütle/Spektrometresi).


Normal Aralık:

*25-80 ng/mL (en uygun seviye); **10-24 ng/mL orta düzeyde vitamin eksikliği; *** < 10 ng/mL ciddi seviyede vitamin eksikliği.


Toksik düzey:

****> 80 ng/mL seviyelerde toksik belirtiler görülebilir; >150 ng/mL seviyelerde ciddi toksik etkiler görülebilir.
Kaynak: Mayo Medical Laboratuarları Test Kataloğu (LC/MS/MS için).

  • *Normal sağlıklı kişilerdeki en ideal vitamin D düzeyi.
  • **Osteoporoz veya sekonder hiperparatiroidizm olma riski var.
  • ***Osteomalazi veya Raşitizm olma olasılığı var.
  • ****Böbrek fonksiyonları normal ve primer hiperparatiroidizm rahatsızlığı olmayan kişilerde toksisitenin görülmeye başladığı en düşük seviye.

Kaynak: Mayo Medical Laboratuarları Test Kataloğu.


Red kriteri:

Jelli tüpe alınan serumlar interferansa neden olduğundan jelli tüpteki örneklerde çalışılmaz.


Stabilite:

Serum ayrıldıktan sonra örnekler oda sıcaklığında (< 25°C de) 3 gün, 2-8°C de 1 hafta, derin dondurucuda 1 ay stabildir.


Numune Transfer Şartları:

Serum örnekleri ayrıldıktan sonra 3 adet buz aküsü ile numune taşıma çantasına yerleştirilerek gönderilir. Örnekle birlikte gönderilecek test istem formu için tıklayınız.


Kullanım:

Özellikle Hipokalsemi ve Osteomalasi tanısında kullanılır. Hiperkalsemi ve Vitamin D intoksikasyonu tanısında da kullanılır.


Ek Bilgiler:

Vücutta yapılabildiğinden dolayı aslında vitamin değil hormon sayılmaktadır. Ergokalsiferol (D2) bitkisel kaynaklıdır ve ergosterolün irradyasyonuyla oluşur. Kolekalsiferol (D2) hayvansal kaynaklıdır. Günlük yiyeceklerle alınan D vitamini ve deride güneş ışınlarının etkisiyle vitamin D2’e dönüşen 7-Dehidrokolesterol kan yoluyla önce karaciğerde ve sonra böbreklerde hidroksillenerek plazmaya (1,25-dihidroksikolekalsiferol= Kalsitriol) 1,25 (OH)2D3 olarak geçerler. Bu aktif olan şekildir. Böbreklerdeki hidroksillenme Parathormon’un kontrolü altındadır.

Aktif vitamin D3 sayesinde ağızdan alınan kalsiyum ve fosfor aktif olarak barsaklardan emilir. Bu vitamin eksikliğinde kalsiyum emilemez. Düşük plazma kalsiyum seviyeleri olduğunda Parathormon uyarılarak vitamin D böbreklerde hidroksillenir ve aktif vitamin haline gelir. Böylece plazma kalsiyum seviyesi kontrol edilir.

Kalın ve kapalı giysiler ve/veya güneş ışığına yetresiz maruziyet, diyetle eksik alım sonucu vitamin D eksikliği meydana gelir.

Toksisite: En toksik vitamindir. İştahsızlık, kusma, susuzluk, stupor gibi klinik belirtiler görülür. Ayrıca uzun süren intoksikasyonlarda hiperkalsemi, böbrekler ve eklemlerde kalsiyum iyonları birikimi meydana gelir.

Dolaşımdaki 25 (OH) Vitamin D’nin azaldığı durumlar:

  • Vitamin D azlığı (güneş ışığına yetersiz maruz kalma, besinlerle yetresiz alım, malabsorbsiyon, mide veya barsak rezeksiyonları vb.)
  • Vitamin D’nin 25 (OH) D’ye dönüşümünde yetersizlik (Ciddi karaciğer harabiyeti)
  • 25 (OH) Vitamin D metabolizmasının artması (Fenitoin veya Fenobarbital gibi ilaçlar 25 (OH) Vitamin D metabolizmasını arttırırlar)
  • Taşıyıcı protein ile 25 (OH) Vitamin D’nin idrarla kaybı